نشانه بیماری قلبی
  قلب و عروق   زمان مطالعه 5 دقیقه  ۲۸ / ۰۱ / ۱۳۹۹

یازده نشانه بیماری قلبی که نباید چشم پوشی نکنید!

اگر مشکلی در قلب شما پیش آید آیا متوجه آن می‌شوید؟

همه مشکلات قلبی با علائم هشدار دهنده واضح تظاهر پیدا نمی‌کنند. همیشه یک چنگ زدن در قفسه سینه و به دنبال آن افتادن روی زمین مانند آنچه در فیلم ها می‌بینید رخ نمی‌دهد!

برخی از علائم بیماری قلبی مانند درد ناحیه فک، حتی در قفسه سینه شما اتفاق نمی افتند. پس به سادگی نمی‌توان علایم قلبی را حدس زد.

در ادامه با هم یازده نشانه بیماری قلبی را بررسی می‌کنیم:

ناراحتی قفسه سینه (chest discomfort)

این رایج ترین نشانه خطر قلبی است. اگر شریان مسدود شده دارید و یا دچار حمله قلبی هستید، ممکن است در قفسه سینه احساس درد، سفتی یا فشار کنید.

هر کس یک کلمه متفاوت برای این احساس دارد. بعضی از مردم می گویند مانند این است که یک تخته سنگ روی سینه آن‌ها قرار گرفته است. عده ای دیگر می گویند که این مانند نیشگون گرفتن یا سوزش است.

این احساس معمولاً بیشتر از چند دقیقه طول می کشد. ممکن است در حالت استراحت یا هنگام انجام کار جسمی اتفاق بیفتد.

اگر این یک درد بسیار کوتاه است یا اگر وقتی آن را لمس می‌کنید یابه آن فشار می آورید بیشتر درد میگیرد احتمالاًمشکل قلب شما نیست. البته هنوز باید توسط پزشک معاینه شود. اگر علائم شدیدتر باشد و یا بعد از چند دقیقه از بین نرود، باید با شماره 115 تماس بگیرید.

همچنین به خاطر داشته باشید که شما ممکن است بدون درد قفسه سینه دچار مشکلات قلبی و یا حتی یک حمله قلبی شوید. این امر به ویژه در بین زنان شایع است.

درد قفسه سینه نشانه بیماری قلبی

تهوع، اختلال بلع، سوزش سر دل و یا درد معده

برخی از افراد این علائم را هنگام حمله قلبی دارند. حتی ممکن است استفراغ کنند. زنان بیشتر از مردان در معرض این نوع علامت هستند.

البته به دلایل زیادی که هیچ ارتباطی با قلب شما ندارد، می‌توانید احساس تهوع داشته باشید. این فقط می تواند چیزی باشد که شما خوردید، اما باید توجه داشته باشید که در اثر حمله قلبی نیز می تواند اتفاق بیفتد.

بنابراین اگر شما دچار چنین احساسی شدید و دارای عوامل خطر برای بیماری‌های قلبی مانند فشار خون، دیابت و چربی هستید، به یک دکتر اطلاع دهید بخصوص اگر علایم دیگر موجود در لیست را دارا هستید.

دردی که به دست انتشار میابد

یکی دیگر از علائم کلاسیک حمله قلبی، دردی است که در سمت چپ بدن انتشار پیدا می کند.

این درد معمولا از سینه شروع می‌شود و به سمت بیرون حرکت می کند.

البته در بسیاری از بیماران درد فقط در دست بوده و در نهایت مشخص شده است که دچار حمله قلبی شده‌اند.

درد شانه چپ در بیماری قلبی

احساس سرگیجه و یا سبکی سر

بسیاری از موارد باعث می شود تعادل خود را از دست بدهید یا برای لحظه ای احساس ضعف کنید.

شما ممکن است به اندازه کافی غذا نخورده باشید و یا ننوشیده باشید و یا حتی به سرعت بلند شده باشید.

اما اگر ناگهان احساس ناپایداری کردید و همچنین ناراحتی در قفسه سینه یا تنگی نفس دارید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

توجه کنید که این احساس سبکی سر نشانه کاهش فشار خون شما نیست بلکه قلب شما قادر به پمپ کردن خون به اندازه کافی نیست!

سرگیجه سبکی سر سکته بیماری قلب

درد فک و یا گلو

به خودی خود، درد گلو یا فک احتمالاً به قلب مربوط نمی شود. به احتمال زیاد، ناشی از مشکل عضلانی، سرماخوردگی یا سینوزیت است.

اما اگر در مرکز قفسه سینه خود درد و فشار دارید که به گلو یا فک شما انتشار می‌یابد،می‌تواند نشانه حمله قلبی باشد.

در این صورت فورا با اورژانس تماس بگیرید تا مطمئن شوید که مشکل شما قلبی نیست.

درد فک نشانه بیماری قلبی

به راحتی خسته می‌شوید!

اگر ناگهان بعد از انجام کاری که قبلاً مشکلی برای انجام آن نداشتید، مانند بالا رفتن از پله‌ها یا حمل مواد غذایی از ماشین، ناگهان احساس خستگی یا سبکی سر کردید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

این نوع تغییرات مهم برای پزشکان بسیار مهمتر از دردی است که شما ممکن است حس کنید. خستگی شدید یا ضعف غیر قابل توجیه، گاهی اوقات برای روزها به طور همزمان، می‌تواند نشانه‌ای از بیماری های قلبی به ویژه برای خانم ها باشد.

خر و پف کردن

اینکه موقع چرت زدن اندکی خر و پف کنید طبیعی است، اما خروپف غیرمعمول با صدای بلند که مانند نفس نفس زدن یا خفگی به نظر می رسد، می تواند نشانه ای از آپنه خواب باشد.

این زمانی است که چندین بار در شب هنگام خوابیدن ، لحظه های کوتاه تنفس شما متوقف می‌شود. این اتفاق فشار اضافی را بر قلب شما وارد می کند.

پزشک شما می تواند با بررسی بیشتر متوجه شود که این بیماری را دارید یا خیر. اگر مبتلا هستید ممکن است به یک دستگاه CPAP نیاز داشته باشید تا هنگام خواب ، تنفس خود را راحتتر کنید.

عرق کردن

عرق سرد کردن بدون هیج دلیل واضح میتواند نشانه یک حمله قلبی باشد. اگر این اتفاق به همراه هر یک از این علائم دیگر رخ داد، با اورژانس تماس بگیرید تا سریعاً به بیمارستان بروید. سعی نکنید خودتان رانندگی کنید!

عرق کردن سکته قلبی

سرفه ای که قطع نمیشود

در بیشتر موارد، این نشانه ای از مشکل قلبی نیست. اما اگر بیماری قلبی دارید یا می‌دانید که در معرض خطر هستید، به این احتمال توجه ویژه‌ای داشته باشید.

اگر سرفه طولانی دارید که خلط سفید یا صورتی ایجاد می کند، می تواند نشانه نارسایی قلبی باشد. این اتفاق زمانی می افتد که قلب نتواند پاسخگوی خواسته های بدن باشد و باعث می‌شود خون به ریه ها بازگردد.

از پزشک خود بخواهید که علت سرفه شما را پیدا کند.

تورم پاها، انگشتان و یا زانوها

این تورم‌ها می‌تواند نشانه این باشد که قلب شما به اندازه کافی خون را پمپ نمی‌کند. هنگامی که قلب نمی‌تواند به اندازه کافی خون پمپ کند، خون به سیاهرگ‌ها پس می‌زند و باعث تورم می‌شود.

نارسایی قلبی همچنین می تواند کار کلیه‌ها را برای حذف آب اضافی و سدیم اضافی از بدن سخت کند که می تواند منجر به تورم شود.

تورم پا در نارسایی قلبی

ضربان قلب نامنظم

اینکه قلب شما موقعی عصبی و یا هیجان زده هستید تند بتپد و یا هر ازگاهی یک ضربان را جا بیندازد یا اضافه کند نرمال است. اما اگر احساس می کنید بیش از چند ثانیه قلب شما در حال تپش است و یا اغلب اوقات تپش نامنظم دارد، به پزشک خود اطلاع دهید.

در بیشتر موارد، تپش قلب ناشی از چیزی است که به راحتی رفع می‌شود، مانند یک استرس گذرا. اما گاهی اوقات می تواند وضعیتی بنام فیبریلاسیون دهلیزی را نشان دهد که نیاز به درمان دارد. بنابراین از پزشک خود بخواهید که آن را بررسی کند.

ضربان قلب نامنظم

یکبار دیگر این 11 علامت بیماری قلبی را مرور کنیم:

 • ناراحتی قفسه سینه (رایج ترین)
 • تهوع، اختلال بلع، سوزش سر دل و یا درد معده
 • دردی که به دست انتشار می‌یابد
 • سرگیجه و سبکی سر
 • درد فک یا گلو
 • خسته شدن با فعالیت‌های عادی
 • خر و پف شدید
 • عرق کردن بی دلیل
 • سرفه‌های طولانی با خلط سفید یا صورتی
 • تورم در اندام‌ها
 • ضربان نامنظم قلب

  دیدگاهتان را بنویسید

  روح اله ابوالحسنی
  دکتر روح اله ابوالحسنی
  • تعداد مقالات
  • تجربه
  • مدت حضور در مدیکالین

  ایمیل : medicalin.ir@gmail.com